כתבה

מי אתה, ג'וניור?

"ג'וניור (Junior) – הצעיר, הזוטר, החדש"
ישנם 2 סוגים עיקריים של ג'וניורים –
1. הבטוח בעצמו – בא עם הרבה ביטחון עצמי וביטחון ביכולות ובידע שלו, דורש למרות שלפעמים לא בצדק, נכנס ישר לעבודה ולעניינים.
2. הביישן – חוקר את השטח, שואל הרבה שאלות, לא מתערב בשיחות חולין או שיחות משרד ובדרך כלל לא נוקט עמדה בהקשר לנושאים מקצועיים.
שניהם מגיעים מאותה נקודת מוצא, מלאים בידע חדשני ורלוונטי לתחום, מלאי שאלות וחששות, אבל כל אחד מביע זאת אחרת.

ישנן דרכים רבות להתמודד עם ג'וניורים, אך המועילה ביותר (נבדק על ידי חבריי לתואר) הינה "כאפת התעוררות". כמובן שלא במובן המילולי.. חשוב להזכיר לג'וניור המלא ביטחון כי יש משמעות לניסיון, הידע והחדשנות שהוא מביא איתו, אבל יש דברים שאי אפשר ללמד. לג'וניור הביישן יש להזכיר כי הוא בעל הידע העדכני ביותר (בדרך כלל) ודעותיו ועמדותיו נקיות מבירוקרטיה ארגונית וכדאי שינצל את זה.
כג'וניורית מוצהרת החלטתי שאשאף להיות שילוב בין שני הג'וניורים בתקווה להתחמק מה"כאפה". מצד אחד, לבוא בביטחון – להעריך את הידע והיכולות שאני באה איתם לפרויקט ולהיכנס ישר לעניינים. מצד שני, לדעת לבחון את השטח, לשאול את השאלות הנכונות והלא נכונות ובעיקר לנצל את הניסיון של האנשים סביבי כדי ללמוד.

אז אחרי שהפנמתי שזוהי ההגדרה שלי בעולם התעסוקה כרגע, התקבלתי לעבודה הראשונה שלי בתחום וזה לא צחוק.
קיבלתי עצות רבות על איך להיכנס למקום העבודה בצורה הטובה ביותר וביניהן אלו היו הבולטות –
"תשאלי את כל השאלות שיש לך"
"תתחברי לאנשי הצוות שאיתך, הם יעזרו לך להתקדם"
"תנצלי כל זמן או פרויקט כדי ללמוד משהו חדש"
"אל תפחדי להציע רעיונות חדשים או שונים"
ואם לרגע מתעלמים מהקלישאות, מצאתי הרבה מהעצות האלו כמועילות בתור ג'וניורית מתחילה וכמפתחת הדרכה. היכולת של שאילת שאלות (כל השאלות), להתייעץ עם חבריי לעבודה גם אם זה הדבר הקטן ביותר, להתייחס לכל פרויקט כדף חלק כדי ללמוד באמת את הלקוח ואת התוכן וכמובן, האומץ להציע רעיונות חדשים.
לאחר כמעט שנה בג'ון ברייס, אני מאחלת לכולנו להתייחס לכל פרויקט ולכל הזדמנות כג'וניור.
שכול פרויקט חדש יגרום לנו להתרגש, יעורר בנו שאלות, יאתגר את הידע והניסיון שרכשנו במהלך הדרך, ייצור שיח בינינו לבין הקולגות שלנו וכשנקבל את "כאפת ההתעוררות" נדע לקבל אותה באהבה ובעיקר להשתפר.
אז הוסיפו לרשימת האתגרים והיעדים שלכם לשנת 2023 – לחזור להיות "ג'וניור".